„Historia Opal. Pamiętnik rozumiejącego serca" Opal Whiteley (przełożył Filip Łobodziński)

Opal_okl_new.jpg
  • promocja
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godzin
Cena: 45,00 zł

Cena regularna: 65,90 zł

45.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Kosmos Kosmos
Kod produktu: 7379-8282F

Opis

Ma sześć, siedem lat. 

Jej mały świat jest ogromny. Uważność i miłość dziewczynki do wszystkiego wokół, od konia i jodły po larwę pająka i kamyk, są niezmierne. Bliscy jej nie rozumieją.

Wszystko zapisuje kredkami na skrawkach papieru pakowego. Jej składnia jest karkołomna – rytmiczna, mozolna, z dziecięcymi natręctwami i cudnymi naleciałościami francuskimi. Jej słownictwo – osobliwe, momentami nowatorskie, chwilami nieporadne. I też pełne francuskich słów i zwrotów.

Bogactwo świata dziewczynki zadziwia, chociaż jest tylko córką pracownika tartaku w małej osadzie w Oregonie na początku XX wieku, czyli mieszka nigdy-i-nigdzie.

Opal Whiteley przeżywa otaczającą rzeczywistość w sposób mistyczny. Ta jej swoista, dziecięca Pieśń duchowa, mogłaby stać na półce między Walden Henry’ego Davida Thoreau a książkami Astrid Lindgren i Tove Jansson.

Opal nigdy nie ocenia, nie dzieli, nie wytycza granic. Żyje chwilą, w której ma też miejsce dla wielkiej Przeszłości – niemal wszystkim zwierzętom i drzewom nadaje imiona zaczerpnięte z historii Europy, starożytności i mitologii. Skąd je znała? Skąd znała francuski, który był językiem kompletnie niezrozumiałym dla jej rodziców? Skąd u niej niezwykła wrażliwość na naturę i holistyczne pojmowanie świata?

Zagadka Opal Whiteley do dziś nie znalazła rozwiązania – czy jej Pamiętnik jest autentykiem, czy stworzyła go dorosła Opal jako osobisty apokryf?

Czy Chopin nie zachwycał grą jako małe dziecko? Czy Mozart nie skomponował menuetu w wieku sześciu lat? Czy ośmioletnia Sor Juana Inés de la Cruz nie napisała poematu na 360 wersów, a trzynastoletni Albrecht Dürer nie namalował zachwycającego autoportretu? A skoro tak, dlaczego sześcioletnia Opal nie mogła napisać  pamiętnika?

Ludzie jej nie uwierzyli. Bliscy się jej wyparli. Drugą połowę długiego życia spędziła w przytułku psychiatrycznym. Dziś jej Pamiętnik czytamy jak list w butelce. Przejmujący list o tym, co ważne.

Książka zawiera wstęp Sylwii Chutnik.

 

„Opal ubaśniowia zwykły świat i stwarza swój własny, osobny, a może po prostu widzi coś, co istnieje pod podszewką. W wiejski świat wprowadza wielkie dziedzictwo kultury i sztuki, a poważnemu dorosłemu pomaga spojrzeć na rzeczy z perspektywy małej myszki. To zapiski kogoś, kto zrobił najlepszy, najpiękniejszy użytek z daru wiedzy"

OLGA DRENDA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl